Anı Yayıncılık Eğitim ve Danışmanlık

Nvivo Türkiye Bölge Satış Temsilcisi

Nvivo

egitimler_bnr.jpg
egitimler_bnr.jpg

Nitel Araştırma Yazılımı NVivo

Nitel araştırma nedir?

Nitel araştırmanın ilgili olduğu alanları, sonuçları keşfetmek, olguları anlamak ve sorulara cevap bulmaktır. Hemen her işyeri ve çalışma çevresinde, neredeyse her gün nitel bir araştırma gerçekleşir ancak resmi adıyla bilinmiyor olabilir.
Nitel araştırma konunun "nasıl?" sorusunun cevabı olan kısmını değil; görüşme kayıtları, e-postalar, notlar, geribildirim formları, resimler ve videolar gibi yapılandırılmamış veri analizlerinden oluşan ve konunun "neden?" sorusunun cevaplandığı kısmını araştırır. Nitel araştırma, nicel araştırmaların aksine, sonuca ulaşmak için istatistik veya rakam kullanmaz.

Nitel araştırma yazılımı nedir?

İşitsel veya görsel dosyalarda, metinlerin anlamlarını araştırmak, karışıklığa ve zaman kaybına sebep olabilir. Nitel araştırma yazılımı bu bilgileri kontrol edebilmenize, şekillendirmenize ve yorumlamanıza yardımcı olur. Sizin yerinize düşünmez ancak size materyaliniz doğrultusunda çalışabileceğini, yeni modeller keşfedebileceğiniz, konuları tanımlayabileceğiniz anlayışları bir araya getirebileceğiniz ve sonunda da güçlü tespitler ortaya çıkarabileceğiniz çok yönlü bir çalışma alanı sağlar.

Kimler NVivo programını kullanır?

NVivo’yu, sosyal bilimlerin tüm alt dallarında çalışan sosyologlar, psikologlar, tarihçiler, siyaset bilimciler, iktisatçılar ve eğitim bilimleri alanındaki tüm akademisyen ve araştırmacılar kullanabilirler. Fen ve sağlık bilimleri de alan çalışalarında ve araştırmalarında NVivo’dan yararlanabilirler.

NVivo ile Neler Yapabilirsiniz

Projenizi oluşturabilirsiniz herkesin kendine has bir çalışma tarzı vardır, dolayısıyla NVivo sizin bireysel çalışma tarzınıza cevap verir. Herhangi bir projeyi ne şekilde isterseniz yönlendirebilirsiniz, örneğin, başlamadan önce sınıflandırma yapıları kurabilir, istediğiniz şekilde düzenleyebilir, ya da bilginize doğrudan yönlenip çalışmaya başlayabilirsiniz.

Veriyi iki kez işlemeye veya programlar arasında geçiş yapmaya gerek yoktur, çünkü artık NVivo; Microsoft Word belgeleri, ses dosyaları, videolar ve resimler de dahil olmak üzere en geniş bilgi alanını desteklemektedir. Aynı zamanda, NVivo ile kendi belgelerinizi de yaratabilirsiniz. Elinizdeki bilgilerle çalışabilirsiniz.

Özellikle ses ve video bilgileri söz konusu olduğunda NVivo yeni seviye bir esneklik sunar. Dünyada ilk kez, ses ve video dosyalarını, normal bir medya çalardan farksız bir şekilde dinleyebilir veya izleyebilirsiniz.

Ses ve video belgelerinizi derinlemesine gözden geçirmeniz ve analiz etmeniz mi gerekti?

NVivo, playback hızınızı değiştirmenizi, belgenizin bir bölümünü devamlı LOOP edebilmenizi veya birkaç saniyede bölümler arası geçiş yapabilmenizi sağlar. Eğer sizde bir kopya varsa, uyumlu olan ses veya video dosyanızı çalabilir ve liste boyunca sizde bulunan kopyayı da izleyebilirsiniz. Hatta bağlı olduğu video veya ses bölümüne otomatik olarak ulaşmak için kopyanıza tıklamanız yeterli olacaktır.

Bilgilerinizi yorumlayabilirsiniz. Materyallerinizin dışına çıkın ve NVivo’nun kodlama çubuklarıyla projenize taze bir bakış atın. Bu renkli çubuklar proje konularınızı izler ve dünyada ilk kez cinsiyet, yaş veya gelir gibi diğer ciddi ve çok önemli etkenlerle karşılaştırma yapma olanağı sunar. NVivo kodlama çubukları otomatik güncellenir ve gerçek zamanda projenizin gelişimini izlemenizi sağlar. Bu çubuklar, başkaları tarafından tamamlanmış çalışmaları karşılaştırmada bile kullanılabilir ki bu durum takımlar arası yapılan çalışmaları bile imkânlı kılar.

NVivo 12'deki Yenilikler

Yüzlerce veriyle daha iyi bir performansla çalışmak geniş kaynaklarıyla birlikte “node”ları daha hızlı ve boyutunu dikkate almadan açabilir. Sorgulama daha çabuk sonuçlanır. Bağımsız projeler için maksimum proje boyutu 10 GB’ye kadar artırılmıştır (bir önceki 4 GB’ydi). Kullanım Tek tıkla şeritlerin ölçüsü artırılabilir veya azaltılabilir.“Detail View” i dilediğiniz yerde gösterebilirsiniz. NVivo en son çalıştığınız anı hafızasında tutarak “Detail View” i en son kullandığınız yerde gösterebilir.

Veri kümeleri, ses ve görüntü transkriptleri, resim kayıtları/günlükleri tamamen “sürükle ve bırak” koduna uygundur. Böylece bu metodu bütün kaynak içeriği için kullanabilirsiniz.

Yakalama ve online veri analizi NCapture : NCapture’ü web sayfaları veya sosyal medya verileri derlemek için kullanabilirsiniz. Daha sonra bu içeriği NVivo’ya aktarabilirsiniz. Web sayfalarını içe aktarma: NCapture’ü web sayfaları ve online PDF almak için kullanabilir ve hepsini PDF olarak NVivo’ya aktarabilirsiniz.

Facebook duvar iletileri ve yorumları: NCapture Facebook duvar iletileri ve yorumlarını, organizasyonları ve grupları toplayabilir ve bunları veri kümesi kaynağı olarak NVivo’ya aktarabilir.

Tweetleri aktarabilirsiniz: NCapture’ü kullanarak tweetleri aktarabilirsiniz. Belirli bir kelime, ifade, hashtag, veya belirli bir kullanıcıya ait tweetler… Sonra bunları veri kümesi kaynağı olarak NVivo’ya aktarabilirsiniz LinkedIN grup tartışmalarını da NCapture’ü kullanarak aktarabilir ve veri olarak değerlendirebilirsiniz. Sosyal medyadan elde ettiğiniz bilgileri (örneğin diyaloglara göre Facebook duvar iletileri veya hashtag’lere göre Tweetler) gruplayabilirsiniz. Sosyal medyadan elde ettiğiniz bilgileri tablolarla görselleştirebilirsiniz (örneğin Twitter veri kümesinde kişileri takipçilerine göre karşılaştırma)

NVivo'nun Araştırmacıya Sunduğu Olanaklar

NVivo benzerleri içinde Microsoft windows ilkelerini kullanan tek yazılımdır, kullanımı kolaydır. NVivo sizin bireysel çalışma tarzınıza cevap verir. Herhangi bir projeyi ne şekilde isterseniz yönlendirebilirsiniz, kendi belgelerinizi yaratabilirsiniz. Metin, ses, görüntü, resim ve sosyal medya analizlerinizi yapabilirsiniz. NVivo’nun birleştirme fonksiyonu ile şehirler, ülkeler, kıtalar arası çalışabilirsiniz.

Farklı dillerde mi çalışıyorsunuz?

NVivo gerçek bir global işbirliğine izin vererek, dillerin her türlü kombinasyonunda çalışma yapmanıza olanak sağlar. NVivo’yla projenizin veritabanını ve araştırma materyallerinizi tek bir dosya gibi saklayın ve böylelikle projenizi tamamen taşınabilir hale getirin. Ya da; geniş video ve ses dosyaları ile çalışıyorsanız, onları ayrı ayrı saklayın ve projenizle birleştirin. Dünyada ilk kez NVivo, materyalinizi nasıl isterseniz o şekilde analiz etme fırsatı sunarak size doğrudan ses veya video dosyalarınızla çalışma olanağı sağlar.

NVivo’nun güçlü ‘kodlama’ araçları oldukça kapsamlıdır ve karmaşık bilgileri basitçe düzenlemenize ve bütünüyle planlamanızı sağlamaktadır. Siz çalışmanıza devam ederken, kilit noktaları vurgular, hızlı geri çağırma ve daha sonra analiz yapmaya olanak sağlar.

Öğelerin, işlemlerin veya insanların arasındaki ilişkiler hakkında araştırma veya soruşturma mı yapmak istiyorsunuz?

NVivo’nun benzersiz ‘ilişkiler’ aracı ile analizinizi tamamen yeni bir aşamaya taşıyabilirsiniz. NVivo kodlama çubuklarıyla proje konularınızı izler ve dünyada ilk kez cinsiyet, yaş veya gelir gibi diğer ciddi ve çok önemli etkenlerle karşılaştırma yapma olanağı sunar. NVivo’nun kapsamlı araştırma araçları en ince eğilimler ve modelleri bile açığa çıkarabilmektedir. Anketler bile saklanabilir ve sonuçlar zaman zaman karşılaştırılabilir.

Nasıl Edinebilirsiniz

Bireysel edinme/satın alma Çalışma ve araştırmalarınızda yararlanmak üzere bireysel olarak NVivo’yu edinebilirsiniz. Anı Yayıncılığa e-posta ya da telefonla ulaşıp kullanıcı sayısına göre fiyat alabilirsiniz. Anı Yayıncılık size programı en geç iki hafta içinde teslim etmeyi garanti etmektedir.

Kurumsal satın almak için her türlü kurum ve şirket, Anı Yayıncılığa ulaşarak kullanıcı sayısına göre fiyat alabilir. Üniversiteler, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Bilimsel Araştırma Fon Saymanlığı aracılığıyla NVivo’yu satın alabilirler. Üniversiteler kendi server’larına yükleyerek çoklu kullanıcılar oluşturabilirler.

NVİVO'NUZU SEÇİN
PRO, PLUS, MAC, KAMPÜS
Anı Yayıncılık Eğitim ve Danışmanlık @2018
 
#
Tamam